Dlaczego warto reklamować się w internecie?

Internetowy boom.

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach internet stał się najpopularniejszym środkiem masowego przekazu. Małe i średnie przedsiębiorstwa szybko dostrzegły ogrom możliwości jakie im przynosi w kontekście marketingowym. Kiedy przyjrzymy się statystykom, widać to doskonale – w roku 2008 było około jednego miliarda internautów. Rok później liczba ta podwoiła się!

Nieograniczone możliwości

W internecie można reklamować się właściwie w dowolny sposób. Reklama internetowa może przyjmować typową postać tekstową, dźwiękową, obrazów czy materiałów wideo. Mamy więc wszystko co oferuje nam prasa, radio i telewizja w jednym miejscu. Przy czym powszechne do tej pory media powoli zaczynają ustępować miejsca internetowi.

Dostępnych jest wiele różnego rodzaju narzędzi. Jedne z nich w łatwy i szybki sposób pomogą nam stworzyć reklamę w każdej formie, bez żadnego wcześniejszego doświadczenia. Inne z kolei pomogą śledzić nam wyniki jakie osiągamy prowadząc marketing w internecie. Wszystko obecnie jest bardzo intuicyjne i dostępne dla każdego. Może to być także dobry sposób dla Ciebie, abyś pomógł swojej firmie zaistnieć w świadomości internautów.

Jakie działania składają się na marketing w internecie?

Jest tego więcej niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim chcemy zwrócić na siebie uwagę w mediach społecznościowych. W pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy Facebook, ale często warto też zainwestować swój wysiłek w inne portale, takie jak Instagram, Youtube, Twitter itd. Oczywiście każde z nich ma swoje konkretne zastosowanie i nie każdy warto stosować dla każdego rodzaju biznesu.

Oprócz social media, kluczowa jest także strona internetowa która będzie mówiła naszym klientom kim jesteśmy i co mogą od nas otrzymać. Strona powinna być dobrze zoptymalizowana. Klient nie powinien wyszukiwać informacji po stronie, ale od razu dostać to czego potrzebuje od razu po wejściu.

Z pewnością chcielibyśmy zainwestować także w SEO, czyli Search Engine Optimization. Dzięki temu moglibyśmy poprawić swoją widoczność w google dla określonych słów kluczowych. Niestety, nauka SEO również jest czasochłonna.

SEM, czyli płatny marketing. Przykładem może być Facebook Ads czy Google Adwords. Dzięki temu drugiemu możemy od razu pojawić się na początku wyników wyszukiwania, ale będzie to okupione dodatkowymi kosztami. Często wyższymi niż w przypadku miesięcznej opłaty dla agencji, która wypozycjonowała dla nas naszą stronę.

Marketing internetowy a agencje reklamowe

Chociaż możliwości reklamy w internecie są obecnie bardzo duże, a dostępność narzędzi nie jest żadnym problemem, marketing wciąż pozostaje marketingiem. W tej kwestii nic się nie zmienia. Wiele osób poświęca lata nauki i praktyki aby doskonale opanować techniki sprzedażowe. Istnieje wiele różnych technik przyciągania do siebie klientów. Nie wystarczy wyjść do potencjalnych klientów i powiedzieć “mam najlepszy produkt, kupcie go ode mnie” ponieważ nic w ten sposób nie zdziałamy. Kluczem do wszystkiego jest dobra strategia. Nie posiadając dobrej, udokumentowanej strategii marketingowej jesteśmy z góry skazani na porażkę. Warto więc zapamiętać: każde działanie marketingowe jakie podejmujemy w internecie powinno mieć cel!

Jeżeli posiadasz dużo czasu, Twoja firma dobrze prosperuje i nie wymaga Twojej uwagi w ogromnym stopniu, możesz poświęcić kilka tygodni nauki, aby dobrze opanować techniki stosowane w marketingu internetowym. Jeśli nie, być może warto zainwestować swoje pieniądze w agencję marketingu internetowego jak np. wrocław agencja reklamowa, a zaoszczędzony czas zainwestować w rozbudowanie firmy.

Warto obejrzeć również: